جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درباره‌ی سالانه‌ی عکس دانشجویان عکاسی دانشگاه تهران

سالانه‌ی عکس دانشجویان عکاسی دانشگاه تهران از سال ۱۳۹۵ و به همت انجمن علمی این رشته آغاز به کار کرد. این رویداد با هدف بررسی جایگاه عکاسی دانشگاهی در فضای هنری ایران شروع شد و طی دوره‌های مختلف کم‌کم بخش‌های دیگری مثل نشست‌های تخصصی، جلسات نقد و بررسی آثار، گفتگو با هنرمندان و پخش فیلم مستند عکاسان بزرگ نیز به آن اضافه شد تا جایگاه و بار علمی آن افزایش پیدا کند. این سالانه فرصتی را فراهم آورد تا دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی رشته‌ی عکاسی دانشگاه تهران بتوانند آثار خود را بعد از کسب امتیاز لازم از هیئت داوران، در معرض نمایش عمومی قرار دهند و از نزدیک با روند برگزاری یک نمایشگاه آشنا شوند.
طی شش دوره‌ی گذشته آثار دانشجویان تنها محدود به تک‌عکس و مجموعه عکس نبوده بلکه آثاری مثل کتاب عکس، ویدئو و چیدمان نیز در سالانه به نمایش درآمده‌اند و این آثار بارها در نشست‌های مختلف توسط منتقدین بررسی شده‌اند. جامعه‌ی مخاطبین این رویداد هم محدود به دانشجویان دانشگاه تهران نمی‌شود و هر سال در هفته‌ی برگزاری سالانه، علاقه‌مندان می‌توانند با حضور در پردیس هنرهای زیبا از آثار دانشجویان دیدن کنند و در صورت تمایل در نشست‌های تخصصی و جنبی این رویداد هم شرکت کنند. این نشست‌های تخصصی با سخنرانی اساتید، هنرمندان و منتقدین جامعه‌ی هنری ایران همراه است که به بررسی موضوعات آموزشی، آسیب‌شناسی و نقد جریان‌های هنری معاصر و گفتگو درباره‌ی عکس‌های به نمایش درآمده در سالانه می‌پردازند.
شرکت‌کنندگان در این نشست‌ها هرساله از سرتاسر کشور در پردیس هنرهای زیبا گردهم می‌آیند تا با به‌وجود آوردن فضایی صمیمی و دوستانه و در عین حال تخصصی، تعامل بیشتری میان جامعه‌ی عکاسی کشور با عکاسی دانشگاهی ایجاد شود.
بخش جنبی چهارمین سالانه هم به نمایش آثار و نشست گفتگو با استعدادهای نوظهور عکاسی کشور اختصاص داده شد تا این رویداد دانشگاهی بیش از پیش نقش خود را در پویاتر کردن جامعه‌ی عکاسی کشور ایفا کند.

اکثریت قریب به اتفاق منتقدان، آثار حاضر در این سالانه‌ها را با آثار ارائه شده در سطح اول نمایشگاهی ایران مقایسه می‌کنند؛ کما این‌که چندین نفر از دانشجویانی که آثارشان در سال‌های گذشته بر روی دیوارهای دانشگاه تهران به نمایش گذاشته شده، بعدها به‌واسطه‌ی همین سالانه‌ها موفق به برگزاری نمایشگاه‌های سطح اول در گالری‌های معروف و چاپ چندین کتاب عکس در کشورهای مختلف شده‌اند. در نشریات و نشست‌های مختلف از سالانه‌ی عکس دانشجویان عکاسی دانشگاه تهران به‌عنوان رویداد مستمری که به‌تنهایی تاریخ عکاسی این دانشگاه را مستند می کند، یاد شده است.
قرار بود طبق برنامه‌ریزی همیشگی در آذر ماه سال ۱۴۰۰ دوره‌ی پنجم این رویداد برگزار شود اما عوامل مختلفی دست به دست هم دادند تا این اتفاق رخ ندهد. قبل از هر چیزی، مشکلات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و مجازی شدن امر آموزش باعث شد تا امکان برگزاری فیزیکی و حضوری سالانه در این دوره ممکن نباشد. به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا دوره‌ی پنجم از سالانه به‌خاطر شرایط ناشی از ویروس کرونا برای اولین بار به‌صورت مجازی و در بستر سایت رسمی سالانه برگزار شود. در حالی که رویدادهای دانشگاهی و فرهنگی به‌خاطر شرایط ناشی از ویروس کرونا یکی پس از دیگری در حال تعطیلی یا موکول شدن به سال‌های آینده بودند، برگزاری مجازی سالانه‌ی پنجم در بستر سایت رسمی اتفاق بسیار مبارکی بود و توانست پیوند بین جامعه‌ی عکاسی دانشگاهی و غیردانشگاهی را محکم‌تر از قبل کند.
با تشکیل شورای سیاست‌گذاری، روند اجرایی برگزاری سالانه‌ی ششم نیز آغاز شد و در آذر و دی ماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی و تیر ۱۴۰۱ به‌صورت حضوری در دانشگاه تهران برگزار شد.

برای مطالعه و دریافت شیوه‌نامه‌ی سالانه
کافی است روی تصویر زیر کلیک کنید.