جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اختتامیه‌ی پنجمین سالانه‌ی عکس دانشجویان عکاسی دانشگاه تهران از ساعت 17:30 تا ۱۹ روز پنج‌شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ برگزار شد. ریحانه جمشیدی مجری اختتامیه ضمن تشکر از تمامی حاضرین در اختتامیه از صیاد نبوی (دبیر علمی سالانه‌ی اول) دعوت کردند تا درباره‌ی روند سالانه در این پنج سال صحبت کنند.
صیاد نبوی ضمن ابراز دلگرمی از برگزاری این دوره‌ی سالانه از تمامی دست‌اندرکاران سالانه‌ی پنجم تشکر کرد. او گفت لازم می‌داند که گفتگو ایجاد شود، چرا که ایجاد این گفتگو همان چیزی است که این سالانه برای آن شکل گرفته است. این گفتگو نه‌تنها در سالانه بلکه باید در تمامی سال شکل بگیرد. وی همچنین جای نشست نقد و گفتگو در این سالانه را خالی دانست و با توجه به صحبت‌های مطرح‌شده در جلسه‌ی داوری گفت: نیازمند کسانی هستیم که درباره‌ی ویدئو به دانشجویان آموزش دهند و قسمت ویدئوی سالانه پتانسیل بالایی برای سال‌های آینده دارد.
نبوی ادامه داد: این سالانه بازوی آموزشی دانشکده‌ی ماست و هر موضوعی که جای خالی‌اش در آموزش دانشگاه حس می‌شود باید در این جلسات مطرح شود. به نقل از آقای نجم‌آبادی که دانشکده را مدرسه می‌خوانند و اساتید را معلم، من هم از همین عناوین استفاده می‌کنم چرا که رابطه میان دانش‌آموز و معلم رابطه‌ای صمیمی و نزدیک است. ما اعضای یک خانواده‌ی بسیار بزرگ هستیم و این سالانه آلبوم خانوادگی ما است. و تا چه‌اندازه این آلبوم ارزشمند است.
در ادامه از هادی آذری (دبیر علمی سالانه‌ی ‌دوم) دعوت به صحبت شد.
او ضمن تشکر از مهدی وثوق‌نیا و دانشجویانی که همکاری کردند و کار فرستادند، گفت: برگزار کردن این سالانه به این شکل آبرومندانه و خوب، کار بسیار سخت و دشواری بود. در پس همه‌ی این اتفاقاتی که ما از پشت مانیتور شاهدش بودیم، کلی کار اجرایی، هماهنگی و... بوده. او همچنین از گروه عکاسی دانشکده به‌خصوص دکتر ستاری، نجم‌آبادی و مهاجر به دلیل حمایتی که در این پنج سال از سالانه کردند تشکر کرد. او گفت که بدون حمایت این عزیزان هیچ سالانه‌ای تاکنون شکل نمی‌گرفت. آذری بهترین اتفاق امسال را راه‌اندازی سایت سالانه‌ی عکس دانست و گفت: ما برای بررسی سیر عکاسی‌مان در دانشگاه به یک آرشیو احتیاج داشتیم و سایت سالانه قدم خوبی برای این مسئله است. حتی علاوه بر عکس‌ها، گفتگو‌ها، نشست‌ها و حواشی هم می‌توانند آرشیو شوند و در دسترس همه قرار بگیرند. او همچنین انتخاب هیئت داوران را تصمیمی هوشمندانه دانست و حضور فرهاد فخریان و شهریار توکلی را که مدتی از فضای دانشگاه دور بودند را اتفاقی مبارک شمرد.
آذری در انتها گفت: سالانه فرصتی‌ است که دوباره درباره‌ی ذات عکاسی بیندیشیم و درباره‌ی آن گفتگو کنیم. سالانه‌ی عکس دانشگاه تهران گرچه توسط دانشجویان این دانشگاه اجرا و برگزار می‌شود اما متعلق به همه‌ی عکاسان و جامعه‌ی عکاسی‌ است. امیدوارم دانشگاه‌های دیگر هم به این رویدادها روی بیاورند و ما در سال شاهد چندین و چند رویداد عکاسی دانشگاهی باشیم.
در ادامه ویدیوئی از نشست‌ها و داوری سالانه‌ی پنجم پخش شد و سپس از مهدی وثوق‌نیا دعوت شد تا درباره‌ی سالانه صحبت کند.

وثوق‌نیا گفت: پس از اتمام هرکاری همزمان هم احساس شادمانی می‌کنم و هم غم و افسردگی به سراغم می‌آید.
او ضمن تشکر از تیم اجرایی و تمامی کسانی که باعث برگزاری این سالانه شدند، اضافه کرد: از روزی که راجع‌به سالانه فکر کردیم، به‌نظرم رسید که کار بسیار مهمی در پیش داریم. سالانه امروز دیگر رویدادی مختص به دانشگاه نیست، بلکه رویکردی از آموزش آکادمیک عکاسی در ایران را به نمایش می‌گذارد.
او همچنین به نمایش مستندهای کوتاه در صفحه‌ی مجازی سالانه اشاره کرد که با عنوان دانش‌آموختگان عکاسی هنرهای زیبا به نمایش در آمده‌اند و مصاحبه‌ای با دانش‌آموختگان عکاسی هنرهای زیبا بود‌اند. او از انتخاب داورها به عنوان یک چالش بسیار مهم برای خود و شورای سیاست‌‌گذاری یاد کرد.
وثوق‌نیا همچنین اشاره کرد: درست است که اگر کارها حضوری به نمایش در می‌آمدند، بهتر بود اما شرایط ما را به این‌جا کشاند. نکته‌ی مهم این بود که نشست‌ها در این شرایط هم بسیار مفید بودند و نشست‌هایی را ترتیب دادیم که در گذشته امکان برگزاری آن‌ها نبود و این فرصت باید در سال‌های آینده که حتی درگیر قرنطینه هم نیستیم، استفاده شود. ما کار بی‌نقص نکردیم، اما سالانه‌ی پنجم را به کم‌نقص‌ترین شکل ممکن برگزار کردیم. از همگی اساتید و کسانی که در این دوره ما را همراهی کردند تشکر می‌کنم، همچنین از حامیان سالانه پنجم.
وثوق‌نیا در ادامه به بین‌المللی بودن سالانه‌ی امسال و حضور سخنران‌ها و مجری‌ها از کشورها و شهرهای مختلف اشاره کرد. علی‌رضا صحاف‌زاده از امریکا، علی فی از کانادا، شبنم رحیمیان از فرانسه، رضا شیخ از ایتالیا، رضا یاوری از بلژیک، نجف شکری از دلفان لرستان، مسعود زراعت‌کار از شیراز و ژوبین عبدیانی از مریوان کردستان در سالانه‌ی امسال حضور داشتند که این از مزیت‌های برگزاری سالانه به شکل مجازی بود.
درادامه ژوبین عبدیانی، دبیر اجرایی سالانه‌ی پنجم، گفت: اسفند سال گذشته زمانی که به عنوان دبیر اجرایی انتخاب شدم، امیرهادی شیرزادی دبیر اجرایی سال گذشته به من گوشزد کرد که از حالا سالانه مانند فرزند توست و تمام مسئولیت آن بر عهده‌ی توست و حالا که سالانه‌ی پنجم به پایان رسید، این مطلب را به‌خوبی درک کردم.
او ضمن تشکر از مهدی وثوق‌نیا، امیرهادی شیرزادی و امین شیرپور که در تمامی مراحل کنار او بودند، از اساتید گروه (دکتر ستاری، آقای نجم‌آبادی، آقای مهاجر و خانم هدایت و...) تشکر ویژه کرد چرا که در تمامی مراحل مشاور وی بودند. همچنین از اسپانسرهای این دوره تشکر کرد و گفت دو بار تا مرز لغو این سالانه رفتیم اما راه‌اندازی سایت سالانه در نهایت به دست آژانس تبلیغاتی دارکتن انجام شد و هزینه‌ی برگزاری نشست‌ها هم توسط حامی همیشگی سالانه، کارگاه چاپ عکس آریا و آقای عفت‌رخ تأمین شد. همچنین از نشر مانوش، نشر حرفه‌هنرمند، لابراتوار آریا و سایت گالری اینفو تشکر کرد. او از گروه تدوین و گرافیک (عارف احدی، ماه‌گل عباسی، مهتاب قائدی و همچنین علی فقیهی به‌عنوان سوپروایزر و مسئول گرافیکی) امسال تشکر کرد. همچنین از نو دانشجویانی که در بخش اجرایی تلاش کردند نیز تشکر کرد.

به‌اشتراک‌‌گذاری این مطلب:

0 0 رأی‌ها
امتیازدهی به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
0
خوشحال می‌شویم نظرتان را برایمان بنویسید.x