هیئت داوران

shahriar

شهریار توکلی

۱۳۴۸، تهران، عکاس و مدرس
کارشناسی عکاسی و کارشناسی ارشد عکاسی از دانشگاه هنر تهران
 
شهریار توکلی از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۵ صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول نشریه تخصصی «حرفه: هنرمند» بود. کتاب عکس «اگر تو مرا نبینی» و «حرفه: عکاس (فرهنگ عکاسان جهان)» با همکاری تورج حمیدیان، از فعالیت‌های او در حوزه‌ی کتاب‌های عکس محسوب می‌شود.

او همچنین در نمایشگاه‌های گروهی «نگاه ایرانی»، «نقره ایرانی« و نمایشگاه «چشم‌انداز بسته» حضور داشته است.
مجموعه عکس‌های «درخت، علف، سنگ»، «چراغ»، «شب»، «خانواده‌ی من»، «آسمان و زمین» و «کوه نوشته‌ها» از دیگر آثار او در حوزه‌ی عکاسی است. «شبگردی‌های من و جی تن» آخرین نمایشگاه انفرادی توکلی بود که در نگارخانه ماه مهر به نمایش درآمد. این مجموعه حاصل شبگردی‌های او با دوربین جی تن بود؛ عکس‌هایی با موضوع آزاد، از پرتره گرفته تا طبیعت و فضایی شهری.

Behrang-Samadzadegan

بهرنگ صمدزادگان

۱۳۵۸، تهران، هنرمند و پژوهشگر هنر
کارشناسی نقاشی از دانشگاه هنر تهران، کارشناسی ارشد نقاشی از دانشگاه تربیت مدرس
 
صمدزادگان آموزش نقاشی را از کودکی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد و بعد با ورود به هنرستان آن را ادامه داد. مقطع کارشناسی نقاشی را در دانشگاه هنر تهران و کارشناسی ارشد را در دانشگاه تربیت مدرس به پایان برد. از همان زمان به برگزاری نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی و در پی آن تالیف و ترجمه، و تدریس دروس کارگاهی و نظری هنر پرداخت. او تاکنون ده نمایشگاه انفرادی در ایران، آمریکا و امارات برگزار کرده و در بیش از صد نمایشگاه جمعی در ایران، ترکیه، امارات، ارمنستان، گرجستان، یونان، فرانسه، بلژیک، انگلستان، اتریش، آلمان و ایالات متحده شرکت داشته است. همچنین تاکنون به عنوان کیوریتور پنج نمایشگاه را گردآوری کرده است. صمدزادگان تدریس در مقاطع دانشگاهی را از سال ۱۳۸۳ آغاز کرد و در دانشگاه سوره و مجموعه‌ی آریا به تدریس دروس تاریخ هنر کلاسیک و معاصر و دروس کارگاهی مشغول شد. در سال‌های اخیر او به‌عنوان استاد مدعو در دانشگاه هنر تهران مشغول تدریس است.

صمدزادگان در آثارش به دنبال آزمودن امکان یا عدم امکان نمایش حقیقت، هویت و تاریخ در چهارچوبه‌ی قوانین زیبایی‌شناسی و به چالش کشیدن توانایی تصویر در نمایش این مفاهیم است. او به‌عنوان پژوهشگر و کیوریتور هم جدا از کشف و بررسی پدیده‌های جدید هنری، معتقد به بازنگری قواعد و الزامات تثبیت شده‌ی هنر و به چالش کشیدن آن‌هاست. مجموع فعالیت‌های او چه به‌عنوان هنرمند و چه مدرس و نظریه‌پرداز جدا از تعامل مستقیم با پدیدارشناسی تاریخ هنر، تحت‌تأثیر آثار و اندیشه‌های نویسندگان و نظریه‌پردازانی چون بنیامین، آگامبن، کافکا، موراکامی، کالوینو، عین القضات و جامی است.

فرهاد فخریان 01

فرهاد فخریان

۱۳۴۱، آبادان، عکاس و مدرس
فارغ‌التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد عکاسی از دانشگاه هنر تهران، دکترای هنرهای زیبا از دانشگاه یو‌ اس‌ ام مالزی

او به دلیل علاقه به مسائل فنی در پنج سالگی با دوربین عکاسی و در دوازده سالگی با تاریکخانه آشنا شد. سال ۱۳۵۹ از انستیتو تکنولوژی اصفهان دیپلم اتومکانیک گرفت و در بهمن ۱۳۶۲ از اولین پذیرفته‌شدگان رشته عکاسی دانشگاه هنر بود. به عکاسی تبلیغاتی و صنعتی روی آورد و سال ۱۳۶۶ با دعوت دانشگاه هنر، تدریس عکاسی را برای رشته‌های غیرعکاسی آغاز کرد. سال ۱۳۶۸ در مقطع کارشناسی عکاسی فارغ‌التحصیل شد و به عنوان آموزگار با گروه عکاسی دانشگاه هنر شروع به همکاری کرد.

سال ۱۳۷۱ حائز رتبه‌ی اول کنکور اعزام به خارج کارشناسی ارشد عکاسی شد که به بهانه‌ی عدم صلاحیت اخلاقی او را مردود اعلام کردند. سال ۱۳۷۲ دوباره رتبه‌ی اول کنکور را به دست آورد و سال ۱۳۷۳ جزو نخستین ورودی‌های کارشناسی ارشد عکاسی دانشگاه هنر بود و پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان عضو هیئت‌علمی گروه عکاسی دانشگاه آزاد مشغول به کار شد. سال ۱۳۹۰ در رشته‌ی هنرهای زیبا با گرایش عکاسی دانشگاه یو اس ام مالزی در مقطع دکترای پژوهشی آغاز به تحصیل کرد و پس از فارغ‌التحصیلی به مدت دو سال استادیار گروه هنرهای زیبای دانشکده هنر این دانشگاه بوده است.

فخریان مقالاتی درباره‌ی عکاسی به فارسی و انگلیسی در مجلات و ژورنال‌های داخلی و بین‌المللی منتشر کرده و در نمایشگاه‌های پرشمار انفرادی و گروهی داخلی و بین‌المللی حضور یافته است. او همچنین داوری بسیاری از جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی داخلی و بین‌المللی را برعهده داشته است.

nadjmabadi5 copy

مهرداد نجم آبادی

۱۳۳۸، تهران، مدرس عکاسی
کارشناسی عکاسی و کارشناسی ارشد پژوهش هنر از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران

او چهره‌ای نام آشنا در فضای دانشگاهی عکاسی ايران محسوب می‌شود و از سال ١٣٧٢ مدرس تاریخ عکاسی و کارگاه‌های عکاسی در دانشگاه تهران است. عکاسی و پژوهش هنر را در دانشکده‌ی هنرهای زيبای تهران خوانده و تأثير بسزايی در سه دهه‌ آموزش دانشجويان عکاسی دانشگاه تهران داشته است. بسیاری از هنرجویان عکاسی نخستین بار در کلاس او با تاریخ عکاسی و با آثار عکاسان به‌نام و زبده‌ی جهانی آشنا شده‌اند و بسیاری دیگر در کنار او، راهنمایی شده و عکس‌هایشان را پرورانده‌اند.
در سابقه‌ی هنری او داوری سالانه‌های عکس دانشگاه تهران و دوسالانه‌ی عکس ایران، سرپرستی و نمايشگاه‌گردانی نمايشگاه‌های دانشجويی در داخل و خارج از کشور، حضور در چند نمایشگاه گروهی، همکاری در تألیف چند کتاب و همین‌طور اصالت‌سنجی آلبوم‌ها و عکس‌های دوره‌ی قاجار ديده می‌شود.

غزاله هدایت

غزاله هدایت

۱۳۵۸، تهران، مدرس و هنرمند معاصر
فارغ‌التحصیل کارشناسی عکاسی از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران و کارشناسی ارشد هنرهای جدید از دانشکده‌ی هنر سانفرانسیسکو آمریکا

هدایت در خلق آثارش علاوه بر عکاسی از رسانه‌ی ویدئو بهره برده است. او به‌عنوان مدرس با دانشگاه‌های مختلفی از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد و دانشگاه الزهرا همکاری داشته است، همچنین نمایشگاه‌های فردی و گروهی زیادی را در تهران و همچنین در کشورهای آمریکا، اسپانیا، انگلستان، فرانسه و... برگزار کرده است. او همچنین برنده‌ی جایزه‌ی اقامت هنری دلفینا در لندن و مرکز هنری اندرسون رنچ در کلرادو شده است.

غزاله هدایت

غزاله هدایت

۱۳۵۸ ، تهران ، مدرس و هنرمند معاصر
هدایت فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هنرهای جدید از دانشکده هنر سانفرانسیسکو امریکا است .اولین پروژه عکاسی او با نام «اصفهان من» پروژه‌ای دانشگاهی بود که به زن ایرانی و فضای ایرانی می پرداخت . آشنایی با آثار جان کیج و همچنین آثار هنرمندانی که به بادی آرت یا هنر بدن می‌پرداختند او را در شکل گیری فعالیت‌های هنری اخیرش نزدیک کرد. او همچنین با ترکیب رسانه ویدئو با دوربین عکاسی به خلق آثار جدیدی پرداخت. هدایت نمایشگاه‌های فردی و گروهی زیادی را در تهران و همچنین در کشورهای کویت، امریکا، استرالیا، سویس و فرانسه برگزار کرده و برنده‌ی جایزه‌ی اقامت هنری دلفینا در لندن و اندرسون رنچ آرت سنتر در کلرادو شده است.

 

شهریار توکلی

 

شهریار توکلی

 

۱۳۴۸، تهران، عکاس و مدرس
کارشناسی عکاسی و کارشناسی ارشد عکاسی از دانشگاه هنر تهران

شهریار توکلی صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول نشریه تخصصی حرفه: هنرمند از ۱۳۸۱ تا 1395بود. کتاب عکس اگر تو مرا نبینی و حرفه: عکاس (فرهنگ عکاسان جهان) با همکاری تورج حمیدیان، از فعالیت‌های او در حوزه کتاب‌های عکس محسوب می‌شود و در نمایشگاه‌های گروهی نگاه ایرانی، نقره ایرانی و نمایشگاه چشم‌انداز بسته حضورداشته است.
مجموعه عکس‌های «درخت، علف، سنگ»، «چراغ»، «شب»، «خانواده‌ی من»، «آسمان و زمین» و «کوه نوشته‌ها» از دیگر مجموعه‌های او در حوزه عکاسی است. «شبگردی‌های من و جی تن» آخرین نمایشگاه انفرادی توکلی بود که در نگارخانه ماه مهر به نمایش درآمد. این مجموعه حاصل شبگردی‌های او با دوربین جی تن بود، عکس‌هایی با موضوع آزاد از پرتره گرفته تا طبیعت و فضایی شهری.

بهرنگ صمدزادگان

بهرنگ صمدزادگان

۱۳۵۸ ، تهران ، هنرمند و پژوهشگر هنر

آموزش نقاشی را از کودکی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد و بعد با ورود به هنرستان آن را ادامه داد. مقطع کارشناسی نقاشی را در دانشگاه هنر تهران و کارشناسی ارشد را در دانشگاه تربیت مدرس به پایان برد. از همان زمان به برگزاری نمایشگاههای گروهی و انفرادی و در پی آن تالیف و ترجمه، و تدریس دروس کارگاهی و نظری هنر پرداخت. او تا کنون ده نمایشگاه انفرادی در ایران، آمریکا و امارات برگزار کرده و در بیش از صد نمایشگاه جمعی در ایران، ترکیه، امارات، ارمنستان، گرجستان، یونان، فرانسه، بلژیک، انگلستان، اتریش، آلمان و ایالات متحده شرکت داشته است. همچنین تا کنون به عنوان کیوریتور پنج نمایشگاه گردآوری کرده است. صمدزادگان تدریس در مقاطع دانشگاهی را از سال 83 آغاز کرد و در دانشگاه سوره و مجموعه ی آریا به تدریس دروس تاریخ هنر کلاسیک و معاصر، و دروس کارگاهی مشغول شد. در این در سالهای اخیر او بعنوان استاد مدعو در دانشگاه هنر تهران مشغول تدریس است. 

صمدزادگان در آثارش به دنبال آزمودن امکان یا عدم امکان نمایش حقیقت، هویت و تاریخ در چهارچوبه ی قوانین زیبایی شناسی و به چالش کشیدن توانایی تصویر در نمایش این مفاهیم است. او به عنوان پژوهشگر و کیوریتور هم جدای از کشف و بررسی پدیده های جدید هنری، معتقد به بازنگری قواعد و الزامات تثبیت شده هنر و به چالش کشیدن آنها است. مجموع فعالیتهای او چه بعنوان هنرمند و چه مدرس و نظریه پرداز جدای از تعامل مستقیم با پدیدارشناسی تاریخ هنر، تحت تاثیر آثار و اندیشه های نویسندگان و نظریه پردازانی چون بنیامین، آگامبن، کافکا، موراکامی، کالوینو، عین القضات و جامی است.

فرهاد فخریان

فرهاد فخریان

 

۱۳۴۱، آبادان، عکاس و مدرس
کارشناسي عکاسي و کارشناسي ارشد عکاسي از دانشگاه هنر تهران، دکترای هنرهای زیبا از دانشگاه یو اس ام مالزی

فخریان به دلیل علاقه به مسائل فنی در پنج سالگی با دوربین عکاسی و در دوازده سالگی با تاریکخانه آشنا شد. در 1359 از انستیتو تکنولوژی اصفهان دیپلم اتومکانیک گرفت و در بهمن 1362 از اولین پذیرفته‌شدگان رشته عکاسی دانشگاه هنر بود. به عکاسی تبلیغاتی و صنعتی روی آورد و در سال 1366 با دعوت دانشگاه هنر، تدریس عکاسی را برای رشته‌های غیر عکاسی آغاز نمود. سال 1368 در مقطع کارشناسی عکاسی فارغ‌التحصیل شد و به عنوان آموزگار با گروه عکاسی دانشگاه هنر شروع به همکاری نمود.
انگلیسی در مجلات و ژورنالهای داخلی و بین‌المللی است و در نمایشگاه‌های پر شمار انفرادی وگروهی داخلی و بین‌المللی حضور یافته است. همچنین داوری بسیاری از جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی ایرانی و بین‌المللی را بر عهده داشته است.

مهرداد نجم‌آبادی

مهرداد نجم آبادی

۱۳۳۸ ، تهران ، مدرس عکاسی
چهره ای نام آشنا در فضای آکادميک عکاسی ايران محسوب می‌شود.عکاسی و پژوهش هنر را در دانشکده هنرهای زيبای تهران خوانده و تاثير به سزايی در آموزش سه دهه دانشجويان عکاسی دانشگاه تهران داشته است. در سابقه هنری ايشان داوری سالانه ها و دوسالانه های فراوان، سرپرستی و نمايشگاه گردانی نمايشگاه های دانشجويی در داخل و خارج از کشور ديده می شود.